Badanie kliniczne dla pacjentów z endometriozą

Obecnie nie prowadzimy rekrutacji do badań klinicznych dla osób chorych na endometriozę.

Jeśli chcieliby Państwo zostać poinformowani o rozpoczęciu rekrutacji w tym wskazaniu, zachęcamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 22 101 07 59 (pon.-pt. 8:00–17:00)

Endometrioza

Endometrioza to choroba polegająca na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy. Ogniska endometriozy uzależnione są od hormonów odpowiedzialnych za regulację cyklu miesięcznego u kobiet i podlegają zmianom w czasie jego przebiegu – wyróżnia się fazę wzrostową, wydzielniczą i złuszczania (miesiączki). Ze względu na to, że krew nie ma odpowiedniego odpływu i gromadząc się tworzy skrzepy, dochodzi do powstawania torbieli oraz przewlekłego stanu zapalnego. Zmiany endometrialne z każdym cyklem powiększają się oraz mogą powstawać w innych miejscach powodując coraz bardziej nasilające się objawy endometriozy. W przypadku cyklicznego rozrostu i wtórnego złuszczania się błony śluzowej macicy w nieprawidłowym miejscu, objawy te prowadzą do powstawania silnego, dokuczliwego bólu, jak również mogą powodować niepłodność. Szacuje się, że u co drugiej niepłodnej kobiety przyczyną jest endometrioza.

Mięśniaki macicy mogą wystąpić u każdej kobiety, niezależnie od wieku. Początkowo nie dają żadnych objawów i nie wymagają leczenia ale konieczna jest ich systematyczna kontrola. Cierpi na nie ok 20% kobiet po 35. roku życia i co druga miesiączkująca po 50.r.ż. Stanowią one 95% wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego, a przyczyny ich powstawania nie są do końca poznane. Podejrzewa się, że sprzyjają im zaburzenia hormonalne- najczęściej bowiem występują u kobiet, u których stwierdzony został podwyższony poziom estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia, ponieważ nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia. Należy jednak zgłaszać się do ginekologa na badania kontrolne, żeby sprawdzić, czy guzki nie rosną. Specjaliści uspokajają, że guzy rosnące systematycznie, ale powoli są zwykle zmianami łagodnymi. Zaledwie w 0,2-0,5% przypadków mogą stać się guzami złośliwymi.

Mięśniaki, które wywołują niewielkie objawy, leczy się farmakologicznie (środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi), a w uzasadnionych przypadkach podaje się leki hormonalne z uwzględnieniem, że nie są lekarstwem na mięśniaki, niekiedy mogą tylko przyczynić się do ich zmniejszenia. Lekarze stosują je coraz rzadziej, bo wprowadzanie kobiety w tzw. menopauzę farmakologiczną wiąże się z silnymi objawami charakterystycznymi dla klimakterium, np. uderzeniami gorąca, bezsennością czy osteoporozą, które trzeba niwelować, podając inne hormony. Po odstawieniu leków hormonalnych mięśniaki mogą rosnąć szybciej.

 

Zarejestruj się do bazy BIOVIRTUS >>>