Badanie kliniczne dla pacjentów z nowotworem płuc

Ośrodek badań klinicznych prowadzi rekrutację do badania klinicznego z udziałem dorosłych pacjentów z potwierdzonymi histologicznie nieoperacyjnym nowotworem niedrobnokomórkowym płuca.

Kontakt telefoniczny: 22 101 07 59
(pon.-pt. 8:00–17:00)

Zarejestruj się do bazy BIOVIRTUS >>>

Nowotwór płuc

Rak płuca to najczęściej występujący w Polsce i na świecie nowotwór złośliwy. Każdego roku w naszym kraju diagnozuje się około 19 tysięcy nowych zachorowań, w tym ok. 15 tys. u mężczyzn i ok. 5 tys. u kobiet.

Nowotwór ten daje charakterystyczne objawy, które pojawiają się często w momencie kiedy wyleczenie nie jest już możliwe. U ok. 75% chorych występuje utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel, u 2/3 duszności, a u 1/3 kwioplucie. Mogą być obecne również inne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, chrypka, zaburzenia połykania czy ból barku. Ponadto rozwijającemu się nowotworowi płuca często towarzyszą objawy ogólne jak bóle kostno- stawowe, osłabienie, zmniejszenie masy ciała, podwyższona temperatura, zaburzenie czucia, zakrzepowe zapalenie żył czy zespoły paranowotworowe.

Za główną, bezpośrednią przyczynę raka płuc uznaje się palenie papierosów, a tym samym narażenie na kilkaset substancji o działaniu rakotwórczym, które znajdują się w dymie papierosowym. Ryzyko zachorowania dotyczy zarówno aktywnych palaczy oraz członków ich rodzin narażonych na bierne palenie.

Metoda leczenia raka płuca jest uzależniona od stopnia jego zaawansowania w momencie rozpoznania. W przypadku niedużych zmian nowotworowych, najlepsze wyniki uzyskiwane są chirurgicznie (15-20% wszystkich chorych).U pacjentów niekwalifikujących się na operację alternatywną metodą jest radioterapia radykalna, która niestety ma zazwyczaj charakter paliatywny (zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą jak ból czy duszności). U niektórych pacjentów radioterapię prowadzi się w połączeniu z chemioterapią, jednak takie leczenie wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań.

W ostatniej dekadzie opracowane zostały nowe leki ukierunkowane molekularnie (działające za pośrednictwem charakterystycznego dla każdego z nich elementu komórek raka). Leczenie drobnokomórkowego raka płuca przebiega odmiennie niż pozostałych typów i polega przede wszystkim na stosowaniu chemioterapii (zazwyczaj terapii skojarzonej cisplatyny z etopozydem).

 

Zarejestruj się do bazy BioVirtus >>>