Badanie kliniczne dla pacjentów z nowotworem piersi

Obecnie nie prowadzimy rekrutacji do badań klinicznych dla osób nowotworem piersi.

Jeśli chcieliby Państwo zostać poinformowani o rozpoczęciu rekrutacji w tym wskazaniu, zachęcamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 22 101 07 59 (pon.-pt. 8:00–17:00)

Nowotwór piersi

Rak piersi jest w Polsce najczęściej występującym u kobiet nowotworem. W 2012 roku w Polsce chorych było 67800 kobiet, a 5350 poniosło śmierć. Na świecie zdiagnozowanych jest ponad 6 milionów pacjentek, a 1,7mln przybywa co roku. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to one są w grupie największego ryzyka zachorowania. Diagnostyka opiera się przede wszystkim na regularnej mammografii, a leczenie na zabiegach chirurgicznych, chemioterapii i radioterapii.

Rak (nowotwór złośliwy) to choroba wywołana niekontrolowanym rozrostem komórek pochodzących z danego narządu bądź tkanki. W zdrowym organizmie każda komórka dzieli się w sposób ściśle zaplanowany. W przypadku procesu nowotworzenia złośliwy klon komórek może rosnąć w postaci guza, wywołując ucisk i niszczenie otaczających tkanek. Dodatkowo komórki rakowe mogą rozprzestrzeniać się z prądem krwi do wszystkich unaczynionych narządów powodując powstanie przerzutów czyli nowych ognisk nowotworowych.

Przyczyny raka piersi nie są wciąż dokładnie sprecyzowane. Można jednak wyróżnić kilka istotnych czynników, które mają wpływ na zachorowalność:

  1. Wiek- największe ryzyko zachorowania pojawia się u kobiet w wieku 50-70 lat (77% zdiagnozowanych pań ma powyżej 50 lat).
  2. Czynniki endogenne (wewnętrzne)- rak piersi najczęściej występuje u kobiet, które zaczęły miesiączkować przed ukończeniem 12 roku życia oraz które przechodziły menopauzę po 55. roku życia
  3. Czynniki egzogenne (zewnętrzne)- przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz hormonalna terapia zastępcza (HTZ).
  4. Genetyka- ryzyko zachorowania wzrasta ze stopniem pokrewieństwa osoby chorej. Przykładowo prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi u kobiety, której matka chorowała, zwiększa się aż o 50%.
  5. Otyłość
  6. Zła dieta- dieta wysokotłuszczowa.
  7. Alkohol

Rak piersi leczony jest chirurgicznie poprzez wycięcie gruczołu piersiowego wraz z węzłami chłonnymi i mięśniami piersiowymi (chirurgia doszczętna) lub poprzez usunięcie samego guzka (tzw. chirurgia oszczędzająca). Jako leczenie uzupełniające stosuje się chemioterapię opartą na leczeniu farmakologicznym lub radioterapię (leczenie za pomocą promieniowania jonizującego).

 

Zarejestruj się do bazy BIOVIRTUS >>>