Niewydolność/marskość wątroby

Marskość wątroby to choroba postępującego włóknienia miąższu wątroby, niszcząca strukturę anatomiczną narządu, dotycząca od 4% do 10% populacji. Charakteryzuje się zastępowaniem komórek wątrobowych włóknami tkanki łącznej, które zaburzają jej budowę co prowadzi do upośledzenia jej działania. Jest końcowym stadium bardzo wielu przewlekłych chorób wątroby, a jej przyczyny mogą być rozmaite- najczęściej jest to nadużywanie alkoholu oraz przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C (wywołane wirusami HBV i HCV). Innymi przyczynami mogą być niektóre wrodzone i nabyte choroby metaboliczne, przewlekłe choroby dróg żółciowych, choroby autoimmunologiczne oraz przewlekłe stosowanie niektórych leków.

Zapadalność na marskość wątroby szacuje się na 200-300 / 100000 mieszkańców i plasuje się na 9. miejscu co do bezpośrednich przyczyn zgonów oraz na 5. w klasyfikacji zgonów w u pacjentów w wieku 45-65 lat.

Leczenie marskości wątroby polega na terapii choroby, która do niej doprowadziła, zapobieganiu nasilania się włóknienia oraz na niedopuszczaniu do wystąpienia powikłań bądź ich leczeniu. Jeżeli powyższe sposoby okażą się nieskuteczne i marskość wchodzi w fazę tzw. nieodwracalnego niewyrównania, lekarz, po spełnieniu przez chorego kryteriów kwalifikacyjnych może podjąć decyzję o przeszczepie wątroby.

Badania kliniczne dla osób cierpiących na niewydolność lub marskość wątroby prowadzi ośrodek Biovirtus. Więcej informacji pod numerem: 800-88-66-22 lub 22-101-07-59.

 

Zarejestruj się do bazy BIOVIRTUS >>>