Badanie kliniczne dla pacjentów z łuszczycą

Obecnie nie prowadzimy rekrutacji do badań klinicznych dla osób chorych na łuszczycę.

Jeśli chcieliby Państwo zostać poinformowani o rozpoczęciu rekrutacji w tym wskazaniu, zachęcamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 22 101 07 59 (pon.-pt. 8:00–17:00)

Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, której etiologia powstania nie jest do końca znana. Teorii na temat jej podłoża jest wiele, lecz żadna nie jest potwierdzona w 100% badaniami naukowymi. Za najbardziej powszechną uważa się podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że z nieznanej przyczyny organizm atakuje własne tkanki niszcząc je. Łuszczyca uważana jest za chorobę rodzinną, ujawniającą się między 10. a 40. rokiem życia, ale w ostatnich latach diagnozowani są również pacjenci po 70 roku życia. Przypuszcza się, że przyczyną tzw. późnej łuszczycy może być przyjmowanie leków np. beta blokerów stosowanych w chorobach serca czy preparatów litu przyjmowanych w depresji. 

Łuszczyca wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną, ale możliwe jest łagodzenie jej przykrych objawów np. pojawiające się na skórze suche łuski i towarzyszący im stan zapalny skóry. Choroba ta znacznie obniża jakość życia chorych i może stać się przyczyną niepełnosprawności w młodym wieku, gdyż zdarza się, że najcięższe postacie łuszczycy zajmują stawy.

Leczenie biologiczne łuszczycy w Polsce nie jest powszechnie dostępne. W Polsce choruje na nią nawet 1 mln osób, a terapia lekami biologicznymi stosowana jest tylko u chorych z najcięższymi postaciami łuszczycy (około 800 pacjentów).

 

Zarejestruj się do bazy BIOVIRTUS >>>