Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, której etiologia powstania nie jest do końca znana. Teorii na temat jej podłoża jest wiele, lecz żadna nie jest potwierdzona w 100% badaniami naukowymi. Za najbardziej powszechną uważa się podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że z nieznanej przyczyny organizm atakuje własne tkanki niszcząc je. Łuszczyca uważana jest za chorobę rodzinną, ujawniającą się między 10. a 40. rokiem życia, ale w ostatnich latach diagnozowani są również pacjenci po 70 roku życia. Przypuszcza się, że przyczyną tzw. późnej łuszczycy może być przyjmowanie leków np. beta blokerów stosowanych w chorobach serca czy preparatów litu przyjmowanych w depresji. 

Łuszczyca wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną, ale możliwe jest łagodzenie jej przykrych objawów np. pojawiające się na skórze suche łuski i towarzyszący im stan zapalny skóry. Choroba ta znacznie obniża jakość życia chorych i może stać się przyczyną niepełnosprawności w młodym wieku, gdyż zdarza się, że najcięższe postacie łuszczycy zajmują stawy.

Leczenie biologiczne łuszczycy w Polsce nie jest powszechnie dostępne. W Polsce choruje na nią nawet 1 mln osób, a terapia lekami biologicznymi stosowana jest tylko u chorych z najcięższymi postaciami łuszczycy (około 800 pacjentów).

 Więcej informacji pod numerem: 800-88-66-22 lub 22-101-07-59.

 

Zarejestruj się do bazy BIOVIRTUS >>>